یادگیری مبتنی بر بازی ، نسل بعدی یادگیری الکترونیکی و یکی از راهکارهای نو در مدیریت دانش است که می توان در انتقال مهارت و تجربه ، آموزش های ضمن خدمت و آموزش نیروهای تازه وارد به کار گرفت . بازی ، روشی جذاب برای یادگیری است و فضایی امن فراهم می کند تا یادگیرنده بدون ترس ، در دنیایی شبیه دنیای واقعی آزمون و خطا کند و با چالش های متنوع روبرو شود. چون بازی ، در اثربخشی یادگیری نقش موثری دارد، به ابزار قدرتمندی برای ارائه آموزش های سازمانی تبدیل شده است.

یادگیری حاصل از یک بازی جدی ، ناخودآگاه و بسیار اثر بخش است .یادگیرینده (بازی کننده) به چگونگی یادگیری و کسب مهارتهای جدید فکر نمی کند، بلکه به سادگی به وضعیتی که برای وی پیش آمده است پاسخ می دهد.او فکر نمی کند چه چیزی آموخته است.زمانی که وضعیت مشابه در دنیای واقعی را تجربه کند، مهارت های خفته بازی به کمک او می آیند.مهم ترین مشخصه انقلاب یادگیری ،  در آغاز قرن 21 ، تبدیل آموزش و یادگیری به فرآیندی لذت بخش برای یادگیرنده ، یاددهنده ، راهنماها، والدین ، ناظران و مدیران است.دیوار بزرگی که یادگیری و تفریح ، کار وبازی را به مدت صدها سال از هم جدا کرده بود، در حال فروریختن است.

یادگیری مبتنی بر بازی ، جذاب و تعاملی است ، افراد را درگیر می کند و در نگرش ها و رفتارها تغییرات عمده ای ایجاد می کند.به خاطر ماهیت غیر خطی و انعطاف پذیری ذاتی ، یادگیری به فرآیند تحت کنترل فرد در هر زمان و مکان تبدیل می شود.شاید مهمترین تفاوت این باشد که موضوعات مورد نیاز برای یادگیری ، مانند اطلاعات ، مفاهیم و روابط، تنها با گفتن ، یادداده نمی شوند؛ بلکه باید خود افراد با شیوه هایی مانند پرسش ،  کشف و تعامل و بهتر از همه آن ها از راه تفریح آموخته شوند.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *