صنعت اسباب بازی ، شامل بخشهای : طراحی ، تولید و عرضه (بازارسازی، بازاریابی و فروش) اسباب بازی ، وسایل و ابزار بازی است. تعاریف مختلفی برای صنعت اسباب بازی ارائه شده اند. بنابر تعریف نظام دسته بندی صنایع آمریکای شمالی(north American industry classification system)NAICS : صنعت اسباب بازی، شامل شرکتهای ساخت عروسک ها ، لباس و اجزاء عروسک ها ، بازی و شامل مجموعه بازیها برای بزرگسالان و کودکان ، اسباب بازیهای مکانیکی و غیر مکانیکی است.طبق این تعریف سازندگان ازیهای کامپیوتری و ویدئویی در این تعریف قرار نمی گیرند.

میتوان گفت تولید انبوه اسباب بازی، به طور جدی بعد از جنگ جهانی دوم اغاز شد.صنعت اسباب بازی ، در شش ماهه پس از جنگ جهانی دوم ، فراز و فرود های زیادی را پشت سر گذاشت . با مروری برسیر تغییرات در اسباب بازی ها می توان فهمید که در هر دوره ، سلیقه جامعه در انتخاب اسباب بازی ها، از مولفه های زیادی تاثیر گرفته که اوضاع اجتماعی و رشد فناوری در صدر آنها بوده است.

در دهه نخست قرن بیستم ، شاهد ظهور بسیاری از اسباب بازیهای خوب و ارزشمندی که بعضی از آنها هنوز هم تولید می شوند، بودیم . در آن سال ها که پدران و مادران عروسکهاو اسباب بازیهای چوبی و دست ساز خودشان رابه کودکانشان می دادند، ظهور اسباب بازیهای متفاوتی که شرکت ها ی اسباب بازی معرفی می کردند ، اتفاق نو و تازه ای بودو بااستقبال روبه رو شد. بسیاری از اسباب بازیهایی که در دودهه نخست قرن بیستم ساخته شدند ، راه را برای پیشرفت و گسترش صنعت اسباب بازی هموار کردند.در دهه ۱۹۳۰ ، برخلاف دهه قبل، با شروع بحران اقتصادی ، صنعت طراحی اسباب بازی جدید به حاشیه رانده شد . به همین دلیل در این دهه به نسبت دوده پیش که اسباب بازی های جدید وارد جوامع مختلف شده بودند، اسباب بازی های کم تری طراحی و ساخته شدند.بسیاری این دهه را آغاز نسل اسباب بازی های ارزان و بی کیفیتی که خیلی زود می شکستندو از بین می رفتند می دانند، با این حال خیلی از اسباب بازی هایی که امروزه هنوز از بازی با آنها لذت می بریم و با استانداردهای امروز مطابقت دارند، متعلق به دهه ۱۹۳۰ هستند

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *