0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

اساسنامه انجمن صنفي كارفرمايی تولید کنندگان اسباب بازی ایران

فصل يكم : كليات

ماده 1 – هدف :

در اجراي مادة 131 قانون كار جمهوري اسلامي ايران و آيين‌نامه انجمن‌هاي صنفي وكانونهاي مربوط و به منظور حفظ حقوق و منافع مشروع و قانوني و جهت ایجاد ارتباط مناسب و بهتر بین بخشهای مختلف صنعت اسباب بازی و بهبود وضع اقتصادي كارفرمايان كه خود متضمن حفظ منافع جامعه نيز باشد ؛ اين انجمن صنفي با اهداف، وظایف، اختیارات و ارکان مندرج در این اساسنامه تشكيل مي‌گردد .

ماده2 – نام ، حوزة فعاليت و اقامتگاه قانوني انجمن صنفي :

نام – ” انجمن صنفي کارفرمايي تولیدکنندگان اسباب بازی ایران ” كه در اين اساسنامه به اختصار « انجمن اسباب بازی ایران » ناميده مي‌شود .

حوزة فعاليت انجمن صنفي – حوزة جغرافيايي جمهوری اسلامی ایران می باشد، اقامتگاه قانوني و محل استقرار دفتر مركزي به شرح ذيل است:

(در آینده اعلام می شود)

تبصره – هيأت مديره مي‌تواند هر زمان كه ايجاب نمايد ، اقامتگاه قانوني انجمن صنفي را در محدوده حوزه فعاليت خود تغيير داده و مراتب را همزمان با اطلاع به اعضاء – از طريقي كه به تصويب مجمع عمومي رسيده باشد – بطور کتبي به وزارت كار و امور اجتماعي نيز منعکس نمايد .

ماده 3- وظايف اساسي و عام انجمن صنفي :

 1. كوشش در جهت استيفاي حقوق و خواستهاي مشروع و قانوني اعضا از طريق ايجاد زمينه‌هاي مساعد به منظور نيل به اهداف انجمن.
 2. جمع آوري اطلاعات ، بررسي و تحقيق درباره مشكلات، شناخت نيازها و اولويتها.
 3. برنامه ريزي براي تامين نيازهاي صنفي ، آموزش ، توسعه و گسترش فعاليتها.
 4. كوشش در ارتقاي بهره وري منابع و ظرفيت توليد، انتقال نوآوري تكنولوژيك.
 5. سعي در بهبود كيفيت توليد يا بررسي، شناخت و استقرار روشهاي نوين كنترل كيفيت.
 6. كوشش براي هماهنگي در امور آموزش ، ارتقاي مهارت و تامين نيروي انساني مورد نياز، همكاري با وزارت كار و امور اجتماعي و ساير دستگاهها و نهادهاي ذيربط.
 7. انجام تحقيقات لازم و ارائه نظر مشورتي و حقوقي در خصوص تهيه لوايح و طرحهاي مربوط به قوانين كار و تامين اجتماعي و مسائل رفاهي و حقوق قانوني كارفرمايان به مراجع ذيربط.
 8. دريافت وروديه، حق عضويت وكمكهاي مالي داوطلبانه مطابق اساسنامه.
 9. همكاري در جهت تأسيس، تقويت و گسترش شركتهاي تعاوني مرتبط با وظايف انجمن صنفي به منظور برخورداري اعضا از تسهيلات بيشتر.
 10. حمايت ودفاع از حقوق و منافع صنفي و حرفه‌اي اعضا از طريق ارايه پيشنهاد و جلب پشتيباني مراجع و سازمانهاي دولتي و ملي نسبت به هدفهاي انجمن
 11. خريد، فروش و تملك اموال منقول و غيرمنقول انجمن صنفي به نام و به حساب انجمن صنفي مشروط بر آنكه به قصد تجارت و جلب نفع نباشد
 12. پيوستن به انجمن‌هاي صنفي همگن به منظور تشكيل يا عضويت در كانون انجمن‌هاي صنفي مربوط پس از تصويب مجمع عمومي با رعايت مقررات قانوني
 13. همكاري با ساير تشكل‌هاي صنفي و انجام ساير وظايف و اختياراتي كه به موجب مقررات قانوني بر عهدة انجمنهاي صنفي قرار داده شده يا خواهد شد.
 14. قبول مسئوليت و همكاري با وزارتخانه ها، سازمانها و نهادهاي رسمي در انجام وظايف و تكاليفي كه اين دستگاهها به انجمن هاي صنفي محول مي كنند و آمادگي براي ارائه مشورتهاي لازم به آنها.
 15. ايجاد ارتباط با تشكلها و سازمانهاي مرتبط با وظايف انجمنهاي صنفي يا كانونهاي مربوط در كشور درچارچوب فعاليتهاي صنفي و قوانين و مقررات كشور.
 16. شركت در مذاكرات حرفه اي با ساير سازمانهاي كارفرمايي ذيربط مشمول قانون و انعقاد پيمانهاي دسته جمعي با سازمانهاي كارگري.

ماده 4- وظايف اختصاصي انجمن صنفي :

 1. ایجاد یک نظام حرفه ای برای اعتلای حرفه و احقاق حقوق صنفی و قانونی اعضاء انجمن
 2. تلاش برای دستیابی به استقلال و هویت فرهنگی، هنری، فنی و تکنولوژی پیشرفته منطبق با شرایط فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی کشور در زمینه صنعت اسباب بازی.
 3. کوشش در جهت احراز صلاحیت به عنوان یکی از مراکز تخصصی و ذیصلاح در مسائل حرفه ای در کلیه زمینه های مربوط به اسباب بازی.
 4. کوشش در جهت حل مشکلات صنفی و فراهم نمودن امکانات حرفه ای برای فعالان صنعت اسباب بازی کشور.
 5. حمایت و پشتیبانی از فعالان صنعت اسباب بازی و سرگرمی و ایجاد ارتباطات مناسب بین این گروه از جامعه.
 6. ارتقاء سطح کیفی و کمی آگاهی ها و دانش و بینش اعضاء
 7. فراهم آوردن زمینه های مشارکت همه جانبه و تجمع طراحان، تولیدکنندگان، توزیع کنندگان، فروشندگان و سایر اجزاء چرخه صنعت اسباب بازی به منظور اعتلا و گسترش فرهنگ بازی های سالم.
 8. شناسایی و شناخت استعدادهای درخشان در زمینه های مختلف طراحی و ساخت اسباب بازی و سرگرمی و ایجاد جاذبه تحقیق و تفحص به منظور شکوفایی روحیه ابتکار و تتبع.
 9. اقدام به تشکیل گردهمایی ها، جلسات، کنفرانس ها، میزگرد ها، نمایشگاه ها و جشنواره های مرتبط با موضوع اسباب بازی به منظور بحث و گفتگو و تبادل نظر و شناخت و شناسایی و معرفی محصولات اعضای انجمن.
 10. اطلاع رسانی و فراهم نمودن زمینه شرکت اعضاء در نمایشگاهها و جشنواره های مرتبط.
 11. همکاری با سازمان ها و ارگان های مربوطه جهت تهیه استانداردهای مورد نیاز صنعت اسباب بازی.
 12. تشویق و ترغیب اعضاء در جهت ایفای نقش اساسی در جریان فرهنگ سازی در کشور و مشارکت فعال در زمینه حل مسائل اساسی و معضلات حرفه و ارائه مشاوره های لازم به مراجع دولتی و خصوصی و برقراری ارتباطی مستقل و هماهنگی با انها در خصوص رشد و توسعه صنعت اسباب بازی.
 13. کوشش برای ایجاد امکانات آموزشی در جهت ارتقا سطح آگاهی علمی، هنری و فنی اعضاء و تقویت روحیه بررسی و خلاقیت در زمینه طراحی های جدید.
 14. اقدام به تشکیل دوره های کوتاه مدت “طراحی، تولید، بازاریابی و فروش، صادرات و واردات” در زمینه اسباب بازی، برگزاری مسابقات در زمینه طراحی و ساخت اسباب بازی و اقدام به تشکیل نمایشگاه از آثار طراحان و سازندگان اسباب بازی، تهیه، گردآوری، چاپ، نگارش کتاب، جزوء و مقاله در زمینه اسباب بازی با اخذ مجوز های لازم از سازمان ها و ارگان های مربوطه.
 15. دفاع از حقوق قانونی اعضاء در راستای ضوابط و مقررات مربوطه.
 16. فراهم اوردن امکانات رفاهی برای اعضاء پژوهش و مطالعه پیرامون معضلات و تهیه و تدوین طرحها و برنامه های فرهنگی هنری و ارائه پیشنهادات سازنده و عملی به دست اندرکاران.
 17. حمایت از حرکتهای بالنده و نوآور ارزشمند و برقراری تبادل و گفتگو میان متولیان صنعت اسباب بازی ایران و جهان و همچنین ایجاد ارتباط با انجمن های مشابه و مجامع فرهنگی هنری در داخل و خارج از کشور.

فصل دوم: شرايط عضويت، تعليق، سلب عضويت و منابع مالي انجمن صنفي

ماده 5 شرايط عضويت :

كليه اشخاص حقيقي(کارفرمايان) و اشخاص حقوقي در صورت دارا بودن شرايط زير مي‌توانند به عضويت اين انجمن صنفي درآيند :

 1. تابعيت جمهوری اسلامی ايران .
 2. شاغل در حرفه يا صنعت اسباب بازی و سرگرمی با ارایه مدارک شناسایی معتبر شامل : پروانه بهره برداری، تاییدیه از دبیرخانه شورای نظارت بر اسباب بازی، جواز اتحادیه و یا سایر مدارکی که مورد تایید انجمن قرارگیرد و تکمیل فرم تقاضای عضویت و پرسش نامه حرفه ای انجمن و داشتن حداقل 3 نمونه محصول تولید شده در صنعت اسباب بازی و ارائه 4 قطعه عکس، کپی تمام صفحات شناسنامه، کپی اخرین مدرک تحصیلی و سایر مدارک اعلام شده توسط انجمن.
 3. داشتن حداقل 25 سال سن.
 4. قبول و تعهد اجراي مقررات اين اساسنامه وتصميمات و مصوبات قانوني اركان انجمن صنفي.
 5. پرداخت وروديه وهمچنين پرداخت حق عضويت تعیین شده به طور مرتب.

تبصره 1- كليه واجدان شرايط مي‌توانند آزادنه عضويت انجمن را بپذيرند و هيچكس را نمي‌توان به عضويت در انجمن، مجبور يا از قبول عضويت آن منع نمود.

تبصره 2- چنانچه به دليل واجد شرايط نبودن بعضي از متقاضيان، تقاضاي عضويت آنان از سوي هيأت مديره پذيرفته نگردد؛ متقاضي مي‌تواند شكايت خود را در اولين جلسه مجمع عمومي مطرح نمايد. تصميمات مجمع عمومي در اين زمينه قطعي است.

تبصره 3 – در صورتي كه هر يك از اعضا شرايط عضويت انجمن صنفي را از دست دهد ؛ از عضويت در انجمن مستعفي شناخته مي شود ، ليكن ملزم به انجام تعهدات قبلي است .

تبصره 4- به پیشنهاد هیئت مدیره و تصویب مجمع عمومی عادی و بر اساس آئین نامه تدوینی که به تائید مجمع رسیده است، هر شخصیت ایرانی که برای ارتقاء و پیشبرد منافع صنفی موثر باشد می تواند “عضو افتخاری” انجمن گردد.

تبصره 5 – عضو افتخاری دارای دو گونه ” پیوسته” و ” وابسته” است.

عضو پیوسته افتخاری از میان پیشکسوتان و اساتید نامدار صنعت اسباب بازی انتخاب می شود. اعضاء پیوسته افتخاری همانند هر عضو رسمی انجمن دارای کلیه حقوق قانونی مندرج در اساسنامه می باشند.

عضو وابسته افتخاری از میان شخصیت های اجتماعی انتخاب می شود، که در توسعه و پیشرفت فرهنگ و هنر کشور حضور تاثیر گذاری داشته است. اعضاء وابسته افتخاری بدون داشتن حق رای می توانند در کلیه مجامع و جلسات انجمن شرکت نمایند. همچنین اعضاء وابسته افتخاری نمی توانند داوطلب عضویت در هیئت مدیره یا بازرسان باشند.

تبصره 6 – هیئت مدیره می توانددر صورت نیاز، برای پذیرش اعضاء افتخاری با عناوین و شرایط دیگر موضوع را برای تصویب به اطلاع مجمع عمومی عادی برساند.

تبصره 8 – اعضاء مذکور از زمان تصویب آنان به عنوان عضو افتخاری توسط مجمع عمومی عادی از پرداخت ورودیه و حق عضویت سالانه معاف می باشند.

ماده 6 – موارد تعليق يا محروميت از عضويت انجمن صنفي :

 1. عدم پرداخت به موقع حق عضويت تعيين شده با توجه به ماده 9 اين اساسنامه (با اعلام مسئولان مالي انجمن صنفي).
 2. عدم رعايت مفاد اين اساسنامه و توصيه‌ها و تصميمات قانوني هريك از اركان انجمن (باتشخيص هيأت مديره انجمن صنفي).
 3. از دست دادن شرايط مندرج در ماده 5 اين اساسنامه.
 4. آراء قطعي صادره از سوي مراجع قضايي كشور.
 5. تغيير شغل و عدم اشتغال در شغل مربوط بيش از شش ماه.

تبصره – در موارد بندهاي 1و 2 عضويت شخص مورد نظر تا تشكيل مجمع عمومي به حالت تعليق درمي آيد و تارفع تعليق توسط مجمع عمومي عادي ،حق راي نخواهد داشت.

ماده 7- منابع مالي انجمن صنفي :

الف – وروديه براي هر عضو مبلغ 000/500 ريال كه فقط براي يك باردريافت مي‌گردد.

ب – حق عضويت به ميزان 000/000/1 ريال در سال که به طور سالیانه دریافت می شود.

ج – كمك ‌هاي مالي داوطلبانه اعضا در حد توانايي وبه اختيار كمك دهنده.

تبصره 1- قبول و دريافت كمك‌هاي مالي از ساير اشخاص حقيقي و حقوقي غير عضو منوط است به اطلاع كتبي به وزارت كارواموراجتماعي.

تبصره 2- انجمن صنفي بايد داراي حداقل 2 دفتر با عنوانهاي دفتر عضويت و دفتر امورمالي ‌باشد.

ماده 8- كليه اعضا بايد حق عضويت خود راباتوجه به ماده7 ، مرتباً به خزانه‌دار پرداخت و يا به حساب بانكي كه انجمن صنفي تعيين و اعلام مي‌كند واريز و رسيد بانكي را به خزانه‌دار تسليم نمايند.

تبصره 1- دريافت و جمع‌آوري حق عضويت و ساير منابع مالي بايد به موجب قبض‌هاي چاپي شماره‌دار باشد و به امضاي رئيس هيأت مديره و خزانه دار انجمن برسد.

تبصره 2- مبالغي كه به عنوان وروديه و حق عضويت دريافت مي‌شود، قابل استرداد نيست.

تبصره 3- هيأت مديره نمي‌تواند منابع مالي انجمن صنفي را خارج از حدود مقرر در اين اساسنامه به مصرف برساند .

ماده 9 – چنانچه هر يك از اعضا در مدت حداكثر 3 ماه بدون عذر موجه از پرداخت حق عضويت خودداري نمايد، از طرف خزانه‌دار به وي اخطار كتبي داده مي‌شود . چنانچه از تاريخ اخطار، حداكثر ظرف يك ماه اقدام به پرداخت حق عضويت عقب افتاده ننمايد ، با تصويب هيات مديره، عضويت شخص مذکوردرانجمن صنفي، به حالت تعليق در مي آيد . اخراج يا قبول مجدد آنان از اختيارات مجمع عمومي عادي مي‌باشد .

تبصره – تشخيص موجه بودن عذر اعضاي مورد نظر، با هيأت مديره خواهد بود .

فصل سوم: اركان انجمن صنفي

ماده 10- اركان انجمن صنفي عبارت است از :

 1. مجمع عمومي
 2. هيأت مديره
 3. بازرس يا بازرسان

تبصره 1-به منظور تاسیس انجمن، هیاتی به نام هیات موسس مرکب از سه نفر یا پنج نفر از افراد مرتبط با صنف اسباب بازی(طراح، تولید کننده و فروشنده اسباب بازی و سایر) برای فراهم نمودن مقدمات کار تشکیل می شود.

تبصره 2- وظایف هیات موسس عبارت است از :

 • تهیه پیش نویس اساسنامه
 • ثبت نام از افراد داوطلب عضویت در انجمن
 • دعوت از اعضاء جهت شرکت در مجمع عمومی

الف – مجمع عمومي ، حدود وظايف و اختيارات آن :

ماده 11 – مجمع عمومي كه عالي‌ترين ركن انجمن صنفي است؛ از اجتماع اعضاء حقيقي و يا نمايندگان اعضاي حقوقي، با هماهنگي و نظارت وزارت کاروامور اجتماعي به دو صورت عادي وفوق العاده تشكيل مي گردد.

تبصره 1 – براي تشكيل مجامع عمومي عادي وفوق العاده، هيأت مديره موظف است نسبت به دعوت اعضاء به وسيلة نامه کتبی و درج در روزنامه کثیر الانتشار كه در آن، روز، ساعت، مكان تشكيل و دستور جلسه بطور روشن قيد شده باشد؛ اقدام نمايد. بديهي است از تاريخ دعوت اعضاء تا تشكيل مجمع عمومي و همچنين بين دو مرحله مجمع عمومي ، بايد حداقل 15 روز فاصله باشد و حداكثر اين فاصله نبايد از 45 روز تجاوز نمايد .

تبصره 2 – دعوت مجامع عمومي به تصويب هيات مديره خواهد بود و در صورت استنكاف هيات مديره، بازرس يا بازرسان مي توانند راساً نسبت به دعوت مجمع عمومي اقدام نمايند . همچنين در صورت خودداري بازرس يا بازرسان ، حداقل يك سوم اعضاي انجمن صنفي مي توانند مجمع عمومي را دعوت نمايند .

تبصره 3 – دعوت كنندگان مجامع عمومي عادي يا فوق العاده ، مكلفند موضوع و تاريخ تشكيل مجمع عمومي را حداقل 15 روزپيش از تشكيل ، طي دعوتنامه كتبي به وزارت كار و امور اجتماعي اعلام نمايند .

تبصره 4 – اخذ راي در جلسات مجامع عمومي علني است مگر در مورد انتخاب هيات مديره ، هيات داوري و بازرسان و ساير مواردي كه مجمع عمومي تصويب نمايد؛ بطور كتبي و مخفي بعمل خواهد آمد .

تبصره 5 – هر يك از اعضاي مجمع عمومي مي تواند وكالت يكي ديگر از اعضا را بر عهده گيرد .

ماده 12- مجمع عمومي عادي هر سال يك بار با حضور دست كم نصف بعلاوه يك اعضاء رسميت مي يابد . چنانچه بار اول به نصاب لازم نرسد ؛ براي بار دوم به همان ترتيب دعوت و با حضور حداقل يك سوم اعضا رسميت خواهد يافت . درصورتي که پس از طي مراحل اول ودوم،مجمع عمومي عادي حد نصاب لازم را کسب ننمايد؛ مرحله سوم آن با حضور دست کم يک پنجم اعضابرگزار خواهد شد.

تبصره 1 – مجمع عمومي عادي در مواقع ضروري بنا به تشخيص ودعوت هيأت مديره يا بازرسان يا يك سوم اعضاء، بطور فوق العاده تشكيل مي گردد. اين مجمع نيز داراي همان وظايف و اختيارات مجمع عمومي عادي مي باشد و ترتيب دعوت و تجديد دعوت و نصاب آن نيز، همانند مجمع عمومي عادي خواهد بود .

تبصره 2- تصميمات مجمع عمومي عادي در كليه مراحل، با اكثريت نصف بعلاوه يك آراء حاضران معتبر است، مگر در موارد انتخاب هيأت مديره و بازرسان كه با اكثريت نسبي آراي حاضران نافذ خواهد بود .

ماده 13 – وظايف و اختيارات مجمع عمومي عادي عبارتست از :

 1. استماع گزارش هيأت مديره وبازرس يا بازرسان در مورد كارهاي انجام شده و رسيدگي و اتخاذ تصميم در مورد تصويب آن و همچنين اتخـاذ تصميم نسبت به پيشنهادهاي مربوط به برنامـه هـاي سـال جاري و آتـي انجـمن صنفي .
 2. استماع ، رسيدگي و اتخاذ تصميم در مورد تصويب يا عدم تصويب گزارش مالي خزانه دار در خصوص صورتهاي مالي سالانه و بودجه آتي انجمن صنفي .
 3. دادن رهنمود و تصويب سياستهاي كلي و تعيين خط مشي و برنامه هاي آتي انجمن صنفي
 4. تعيين نحوه اطلاع رساني به اعضاء درخصوص دعوت به مجمع عمومي وساير موارد .
 5. بررسي و تصويب يا رد تقاضاي متقاضيان عضويت در انجمن صنفي كه صلاحيت آنان از سوي هيأت مديره تأييد نشده باشد .
 6. رسيدگي نهايي به اعتراض كساني كه طبق مقررات انضباطي اين اساسنامه، از عضويت انجمن صنفي معلق يا سلب عضويت شده اند( موضوع ماده 6 اساسنامه ) .
 7. تفويض اختيار به هيأت مديره در مورد انعقاد پيمانهاي دسته جمعي در جهت استيفاي حقوق و خواستهاي قانوني اعضا.
 8. ايجاد كميته ها و همكاري در جهت تأسيس و تقويت شرکتهاي تعاوني وسايرمراکزمرتبط.
 9. انتخاب و عزل انفرادي ودسته جمعي اعضاي هيأت مديره و بازرسان انجمن صنفي.
 10. اتخاذ تصميم در مورد پيوستن به انجمن‌هاي صنفي همگن به منظور تشكيل يا عضويت در كانون انجمن‌هاي صنفي مربوط و يا خارج شدن از كانونهاي مذكور.

ماده 14 – مجمع عمومي فوق العاده جهت اتخاذ تصميم در موارد موضوع ماده 15،با حضور دست كم نصف بعلاوه يک اعضا تشكيل خواهد شد . چنانچه بار اول اين نصاب حاصل نشود ؛ در مرحلة دوم با حضورحداقل يك سوم اعضاء رسميت مي يابد و در هر حال تصميمات آن اعم از مرحله اول يا دوم، با اكثريت سه چهارم آراء اعضاي حاضر در جلسة معتبر خواهد بود.

ماده 15- وظايف و اختيارات مجمع عمومي فوق العاده عبارتست از :

 1. طرح و تصويب اصلاحات اساسنامه .
 2. تغييرميزان وروديه وحق عضويت اعضا يا تفويض اختياربه مجمع عمومي عادي يا هيات مديره،در اين زمينه.
 3. انحلال انجمن صنفي و انتخاب هيأت تصفيه

تبصره – پيشنهادها در زمينه تغيير يا اصلاح مواد اساسنامه ، بايد به طور مشخص در آگهي دعوت به مجمع عمومي فوق العاده درج شود .

ماده 16- پس از به حد نصاب رسيدن تعداد اعضاي حاضر و اعلام رسميت جلسة‌ مجمع عمومي توسط رئيس يا يكي از اعضاي هيئت مديره، بلافاصله هيأت رئيسه مجمع عمومي مركب از دست کم يك رئيس، يك يا دو نايب رئيس و يك يا دو منشي از بين اعضاي حاضر با رأي اكثريت اعضاء انتخاب و ادارة‌ جلسه را بر عهده خواهند گرفت . چنانچه انتخابات هيأت مديره و بازرسان يا يكي از آنها نيز در دستور كار مجمع عمومي باشد ؛ دو نفر ديگر به عنوان ناظر از بين اعضاي حاضر در جلسه با راي اكثريت اعضاء انتخاب مي شوند .

تبصره 1- اعضاء هيأت رئيسه مجمع عمومي وهيأت نظارت بر انتخابات نبايد كانديداي عضويت درهيأت مديره و بازرسان باشند ( مگر در صورت نظر مثبت سه چهارم حاضران در مجمع عمومي و يا زماني كه انجمن صنفي داراي كمتر از 20 عضو باشد) .

تبصره 2- برگزار كنندگان مجامع عمومي عادي يا فوق العاده موظفند فهرست اسامي و مشخصات اعضاي انجمن صنفي را تهيه و پيش از آغاز مجمع عمومي، آن را به امضاي اعضاي حاضر برسانند .

تبصره 3- هيات رئيسه و هيأت نظارت بر انتخابات ، مكلفند در پايان راي گيري ، پس از شمارش و قرائت آرا به ترتيب حائزان اكثريت آرا ، اعضاي اصلي و علي البدل هيأت مديره، بازرسان اصلي و علي البدل را طي صورتجلسه تعيين نمايند .

تبصره 4- هرگاه در مجمع عمومي ، شور و اخذ تصميم در مورد موضوعات مطروح در دستور جلسه خاتمه نيابد ، هيات رئيسه مجمع با تصويب اكثريت اعضا مي تواند اعلام تنفس نموده ، تاريخ جلسه بعدي را كه حداكثر از سه هفته متجاوز نباشد؛ معين كند . تمديد جلسه ، نياز به دعوت و انتشار آگهي مجدد نخواهد داشت و نصاب لازم براي تشكيل جلسه همان نصاب قبلي مي باشد كه در صورت عدم تشكيل ، در مرحله بعدي ، مجمع عمومي طبق روال مندرج در اين اساسنامه برگزار خواهد شد.

ماده 17- چنانچه اعضاي شركت كننده در انتخابات ظرف يك هفته از تاريخ تشكيل مجمع عمومي باذكر دلايل به چگونگي انجام انتخابات كتباً اعتراض نمايند ، هيأت رئيسه و هيات نظارت بر انتخابات مكلف خواهند بود ، حداكثر ظرف يك هفته از تاريخ رويت اعتراض ، به آن رسيدگي و نتيجه را به نحو مقتضي به اطلاع اعضاي انجمن صنفي خصوصاً اعضاي معترض برسانند و رونوشت آن را به وزارت كار و امور اجتماعي تسليم نمايند .

تبصره – چنانچه اعتراض يا اعتراضهاي رسيده وارد باشد ، هيأت رييسه وهيات نظارت ، ابطال انتخابات را اعلام و به ترتيب مقرر در اساسنامه ، نسبت به دعوت مجمع عمومي و تجديد انتخابات ، اقدام خواهد شد .

ب – هيأت مديره و وظايف و اختيارات آن

ماده 18- هيأت مديره داراي 5 نفر عضو اصلي و 2 نفر عضو علي البدل بوده كه از بين كانديداهاي واجد شرايط، با رأي كتبي و مخفي اعضاي حاضر در جلسه مجمع عمومي عادي، براي مدت 3 سال انتخاب مي گردند و تجديد انتخاب آنان براي دوره هاي بعدي در صورت حفظ شرايط لازم ، بلامانع است .

تبصره : هر یک از اعضاء با دو دوره متوالی عضویت در هیئت مدیره در صورت تمایل به نامزدی مجدد بعد از یک دوره کنارگیری حق شرکت مجدد در انتخابات هیئت مدیره را می یابند.

ماده 19- هيأت مديره مكلف است، پس از قطعيت انتخابات ، ظرف يك هفته اولين جلسه خود راتشكيل و از بين خود، يك رئيس، يك نايب رئيس ، يك خزانه دار و از بين اعضاي اصلي هيأت مديره يا خارج از آن يك دبير انتخاب و صاحبان امضاي مجاز اسناد و مدارك مالي و اوراق تعهد آور را طي صورتجلسه اي به اطلاع اعضا برساند و نسخه اي از صورتجلسه مذكور را به همراه مدارك موردنياز به منظور انجام تشريفات ثبت، به وزارت كارواموراجتماعي تسليم نمايد .

تبصره – در صورتی که دبیر انجمن از اعضاء هیئت مدیره نباشد می تواند در جلسات بدون حق رای شرکت نماید.

ماده 20- جلسات هيأت مديره هر هفته يك بار تشكيل و با حضوراكثريت اعضا ( حداقل 3 نفر ) رسميت مي يابد . تصميمات آن با آرا اكثريت اعضاي حاضر در جلسه معتبر خواهد بود و همچنين برحسب ضرورت، بنا به دعوت رئيس، نايب رئيس يا 3/1 اعضاي هيأت مديره بطور فوق العاده تشكيل مي گردد.

تبصره 1- خدمات هيأت مديره افتخاري است مگر اينكه مجمع عمومي در اين مورد ترتيب ديگري اتخاذ و به تصويب برساند .

تبصره 2- غيبت در سه جلسه متوالي يا پنج جلسه متناوب، بدون ارايه عذر موجه بعنوان استعفاي شخصي از سمت هيأت مديره تلقي مي گردد و عضو يا اعضاي علي البدل به ترتيب تقدم آرا جانشين عضو مستعفي خواهند شد. تشخيص موجه يا غيرموجه بودن عذر برعهده هيأت مديره خواهد بود.

ماده 21- هيأت مديره موظف است حداكثر ظرف يك ماه پس از به ثبت رسيدن مصوبات مجمع عمومي در وزارت كارواموراجتماعي و دريافت گواهينامه ثبت و سايرمدارك شناسايي انجمن، به نام انجمن صنفي و با امضاي مشترك صاحبان امضاي مجاز اسناد و مدارك مالي انجمن صنفي (رئيس، دبير و خزانه دار) ، در بانك يا بانكهاي كشور حساب باز نموده و وجوه متعلق به انجمن صنفي را در آن واريز نمايد.

ماده 22 – رئيس هيات مديره يا دبير و خزانه دار مشتركا صاحبان امضاي مجاز اسناد و مدارك مالي و كلاً مسئولان اداري و مالي انجمن صنفي بوده و حفظ كليه اموال ، دارائيها ، اسناد ، اوراق بهادار و دفاتر مالي انجمن به عهده آنها مي باشد .

تبصره – كليه مكاتبات اداري و اوراق عادي انجمن با امضاء رئيس هيات مديره يا دبير، ممهور به مهر انجمن و كليه اسناد مالي ، اوراق رسمي بهادار و قراردادهاي تعهدآور كه به تصويب هيات مديره رسيده باشند؛ با امضاء مشترك رئيس هيات مديره يا دبير و خزانه دار و ممهور به مهر انجمن صنفي معتبر خواهد بود .

ماده 23 – در صورت استعفا ، فوت ، از دست دادن شرايط، سلب عضويت يا غيبت غير موجه در سه جلسه متوالي يا 5 جلسه متناوب ، اعضاي علي البدل با توجه به تقدم آرا جايگزين عضو يا اعضاي مزبور خواهند شد . هيات مديره مكلف است نتيجه را ضمن تنظيم و امضاي صورتجلسه به وزارت كار و امور اجتماعي اعلام نمايد .

تبصره 1- مادامي كه اكثريت اعضاي هيأت مديره، سمت خود را حفظ نموده باشند، انتخابات تكميلي براي باقيمانده دوره برگزار مي گردد .

تبصره 2- در صورت استعفا، فوت از دست دادن شرايط يا سلب عضويت اكثريت اعضاي هيأت مديره توسط مجمع عمومي فوق العاده ، انتخابات هيأت مديره بايد تجديد گردد. در اين صورت بازرسان يا يك سوم اعضاي انجمن صنفي موظفند مجمع عمومي را جهت انجام انتخابات دعوت نمايند. به هر حال چنانچه ظرف 6 ماه در اين زمينه اقدامي صورت نگيرد؛ بازرسان يا يك سوم اعضا موظف هستند جهت تعيين تكليف مراتب را به اطلاع وزارت كارواموراجتماعي برساند.

ماده 24 – هيأت مديره موظف است دست كم سه ماه پيش از پايان دوره اعتبار قانوني، درمورد دعوت مجمع عمومي به منظور تجديد انتخاب مسئولان انجمن صنفي اقدامات لازم را بعمل آورد .

تبصره – هيأت مديره پس از پايان دوره ماموريت ، تا تعيين هيأت مديره جديد، مسئول حفظ كليه دارائيها واموال و اسناد و مدارك انجمن خواهد بود.

ماده 25 – ساير وظايف و اختيارات هيأت مديره :

 1. تهيه دفاتر رسمي و قانوني انجمن صنفي (دفاتر مالي – عضويت ) .
 2. اجراي دقيق مفاد اساسنامه و مصوبات مجامع عمومي .
 3. دعوت مجامع عمومي درموعدمقررو بررسي و تطبيق شرايط متقاضيان عضويت در انجمن صنفي.
 4. بررسي بودجه و گزارش مالي خزانه دار و پيشنهاد آن به مجمع عمومي .
 5. تشكيل مرتب و به موقع جلسات هيأت مديره به منظور رسيدگي به امور جاري انجمن صنفي.
 6. تعيين محل اقامتگاه قانوني و دفتر مركزي انجمن صنفي( درصورت تفويض اختيار از طرف مجمع عمومي فوق العاده).
 7. انتخاب ومعرفي نماينده به مراجع ذيصلاح براي موارد خاص و معين.
 8. بررسي وضع مالي انجمن صنفي و اتخاذ تصميم نسبت به هزينه هاي جاري و ضروري آن .
 9. همكاري درجهت تاسيس و تقويت شركتهاي تعاوني و ايجاد امكانات رفاهي براي اعضا .
 10. وكالت و نمايندگي انجمن در مراجع قانوني، حقوقي ، قضائي ، دستگاههاي دولتي و ملي درحدود مقررات اين اساسنامه .
 11. اتخاذ تصميم در مورد پيمانهاي دسته جمعي و بررسي وتصويب آئين نامه هاي داخلي .
 12. تهيه گزارش عملكرد هيأت مديره و ارايه آن به مجمع عمومي .
 13. تعيين و اعزام نمايندگاني جهت شركت در جلسات مراجع حل اختلاف و كميته هاي مختلف نظير حفاظت فني و بهداشت كار و نظاير آن با رعايت مقررات قانوني.
 14. تشكيل كميته هاي مختلف (در صورت لزوم ) از قبيل كميته حل اختلاف ، كميته عضويت ، كميته تداركات و پشتيباني ،كميته امور حقوقي، كميته رفاهي و ساير كميته ها.

ماده 26 – رئيس هيأت مديره داراي وظايف و اختياراتي به شرح ذيل است :

 1. مراقبت در حسن جريان امور انجمن صنفي و دعوت از اعضاي هيأت مديره به تشكيل مرتب جلسه .
 2. اداره جلسات هيأت مديره وتنظيم صورتجلسه ها با همكاري منشي جلسه .
 3. ابلاغ تصميمات و مصوبات مجامع عمومي وهيأت مديره به دبير وساير مسئولان انجمن صنفي ، جهت اجرا و پي گيري آن.
 4. امضاي كليه قرار دادها و احكام استخدامي كارشناسان، مشاوران، دبير و ساير مسئولان انجمن صنفي كه با تصويب هيأت مديره استخدام يابه كار گمارده خواهند شد.
 5. امضاي كليه چك ها و اسناد و اوراق بهادار و تعهد آور به اتفاق خزانه دار وممهور نمودن آن به مهر انجمن صنفي .
 6. انجام ساير اموري كه به موجب اساسنامه بر عهده رئيس قرار دارد.
 7. امضاء و مهر نمودن کارت عضویت و گواهی نامه اعضاء انجمن.

تبصره1 – قسمتي از وظايف رئيس هئيت مديره كه مربوط به امور اداري مي باشد، قابل واگذاري به دبير انجمن خواهد بود.

تبصره 2 – در غیاب رئیس هیئت مدیره کلیه وظایف و مسئولیت های او به جزء امضاء و مهر اوراق و اسناد مالی به عهده نایب رئیس می باشد.

ماده 27 – دبيرخانه انجمن صنفي تحت مسئوليت مستقيم دبير انجمن و زير نظر هيأت مديره به منظور اداره تشكيلات اجرايي و اجراي مصوبات هيأت مديره در مركز اصلي انجمن صنفي داير و مي تواند داراي كاركناني باشد كه بنا به پيشنهاد رئيس هيأت مديره يا دبير و تصويب هيأت مديره ، به كار گمارده مي شوند .

ماده 28 وظايف واختيارات دبير :

 1. حفظ و نگهداري كليه اسناد و مدارك و صورتجلسات و سوابق اعضاء و دفاتر انجمن صنفي .
 2. انجام مكاتبات اداري و جاري انجمن صنفي .
 3. امضاي اسناد و مدارك مالي و اوراق تعهد آور بهمراه خزانه دار در صورت داشتن چنين اختياري از سوي هيأت مديره .
 4. تهيه و صدور و ابلاغ دعوتنامه ها و امضاي كارتهاي عضويت اعضاء باتفاق خزانه دار انجمن .
 5. تهيه دفاتر « عضويت » و « امور مالي » با نظر وزارت كار و امور اجتماعي و همچنين دفاتر انديكاتور و ثبت و صدور نامه ها .
 6. تهيه و تنظيم نشريات مربوط به انجمن صنفي در حدود مقررات قانوني.
 7. ابلاغ اساسنامه و بخشنامه ها و شيوه نامه هاي دولتي و ساير مقررات قانوني براي آگاهي و استفاده مسئولان و اعضاي انجمن صنفي.
 8. مهيا ساختن مكان تشكيل جلسات مجامع عمومي ، هيأت مديره و بازرسان.
 9. ابلاغ مصوبات و تصميمات اركان انجمن و احكام و نامه هاي واصله از مراجع قانوني و دستگاه هاي اداري به مسئولان مربوط.
 10. انجام ساير اموري كه به نحوي از انحاء با وظايف دبيرخانه ارتباط دارد.

تبصره- كاركنان دبيرخانه در برابر دبير و دبير نيز در برابر هيأت مديره مسئول هستند .

ماده 29- وظايف واختيارات خزانه دار :

خزانه دار مسئول امورمالي انجمن صنفي بوده وداراي وظايف واختياراتي به شرح ذيل است:

 1. امضاي كليه چك ها و اسناد و اوراق تعهد آور به اتفاق رئيس هيأت مديره يا يكي ديگر از صاحبان امضاي مجاز اسناد مالي و ممهور نمودن آن به مهر انجمن صنفي.
 2. اداره امور مالي انجمن ، تهيه و تنظيم دفاتر واسناد و صورتجلسات مالي و رسيدگي و حفظ حسابهاي انجمن صنفي .
 3. رسيدگي بر صحت اسناد و مدارك تنظيم شده در مورد كليه دريافتها و پرداختها و تاييد و امضاي صورتحسابهاي مربوط .
 4. امضا و صدور كارت عضويت اعضا و به اتفاق رئيس هيأت مديره يا دبير .
 5. نظارت برخريد، فروش، اجاره و هر نوع عمل مالي ومسؤوليت درحفظ اموال منقول ، غير منقول ، وجوه ، اسناد ، مدارك مالي وصحت معاملات انجمن صنفي .
 6. ثبت كليه دريافتي ها وهزينه هاي انجمن صنفي در دفاتر رسمي انجمن صنفي.
 7. پيش بيني بودجه و هزينه هاي يك ساله انجمن صنفي و تسليم آن به هيأت مديره جهت ارايه به مجمع عمومي.

تبصره 1- خزانه دار موظف است هر سال قبل از تشكيل مجمع عمومي سالانه، گزارش مالي انجــمن

صنفي را جهت ارايه به مجمع عمومي تنظيم و پس از امضاي خود و رئيس هيأت مديره ،رونوشت آن را در اختيار بازرسان قرار دهد.

تبصره 2- خزانه دار موظف است درهر مورد بنا به تقاضاي بازرسان ،كليه دفاتر واسناد مالي انجمن صنفي را براي رسيدگي در محل انجمن صنفي در ازاي رسيد و براي مدت معين ، در اختيار آنان قرار دهد.

ج – بازرس يا بازرسان، حدود وظايف واختيارات آنان

ماده 30 – بازرسان انجمن صنفي ، متشكل از 1 نفر بازرس اصلي 1 نفر بازرس علي البدل كه با راي مستقيم و مخفي اعضا از بين كانديداهاي واجد شرايط عضو انجمن براي مدت 3 سال انتخاب مي شوند و تجديد انتخاب آنان براي دوره هاي بعدي مشروط به حفظ شرايط لازم بلامانع است.

تبصره1- در صورت استعفا ، فوت ، از دست دادن شرايط انتخاب يا سلب عضويت آنها ، بازرس يا بازرسان علي البدل براي بقيه دوره جانشين و عهده دار وظايف آنان خواهند بود.

تبصره 2- بازرس اصلی تنها در دو دوره متوالی می تواند انتخاب شود و در صورت تمایل به نامزدی مجدد، بعد از یک دوره کنارگیری حق شرکت مجدد در انتخابات را می یابد.

ماده 31- وظايف و اختيارات بازرسان :

 1. نظارت بر كليه اقدامات هيأت مديره و دبير در حدود مقررات اين اساسنامه وهمچنين مراقبت در كليه امور مربوط به دعوت مجامع عمومي عادي و فوق العاده.
 2. رسيدگي و نظارت بر دفاتر واوراق و اسناد مالي و هزينه هاي انجمن صنفي و مراقبت درحسن جريان امور مالي و اداري انجمن صنفي.
 3. پيگيري و رسيدگي به شكايات اعضا و در صورت لزوم تهيه گزارش و ارايه به وزارت كار و امور اجتماعي و همچنين ارايه رونوشت گزارش به هيأت مديره يا مجمع عمومي(حسب مورد ).
 4. رسيدگي واظهار نظر درمورد گزارش مالي جهت ارايه به مجمع عمومي .
 5. اقدام به دعوت و تشكيل مجمع عمومي در صورت لزوم ، با توجه به اختيارات مندرج در اين اساسنامه .
 6. شرکت در جلسات هيأت مديره(درصورت لزوم)، بدون داشتن حق راي .

تبصره- بازرسان بايد پيش از تاريخ تشكيل مجمع عمومي سالانه، گزارش مالي وكليه محاسبات انجمن صنفي را رسيدگي ونظر مثبت يا منفي خود را به دبيرخانه انجمن صنفي تسليم دارند.همچنين بازرسان ملزم هستند اقدامات خود را حداقل سالي يك بار در مجمع عمومي سالانه بطور كتبي و رسمي گزارش نمايند .

فصل چهارم : ساير مقررات

ماده 32- كانديداهاي عضويت در هيأت مديره ، هيات داوري و بازرسان بايد داراي شرايط زير باشند:

 1. تابعيت جمهوري اسلامي ايران.
 2. التزام عملي به قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران.
 3. عدم وابستگي به احزاب و گروههاي سياسي غيرقانوني.
 4. نداشتن هرگونه سوء پيشينه كيفري.
 5. داشتن حسن شهرت.
 6. عدم اعتياد به مواد مخدر.
 7. حداقل 30 سال تمام سن.
 8. حداقل تحصيلات کارشناسی یا 5 سابقه فعالیت مرتبط
 9. حداقل 3 سال سابقه عضويت انجمن صنفي مربوط، منتهي به زمان كانديداتوري و ادامه عضويت.
 10. متدين به يكي از اديان رسمي كشور.

تبصره – كانديداهاي اولين دوره هيأت مديره و بازرسان از شرط مقرر در بند 9 معاف هستند .

ماده 33 – در اجراي ماده 18 آئين نامه انجمنهاي صنفي وکانونهاي مربوط ، به منظور ثبت و آموزش اعضاء ، هر دوره حداقل 5 درصد حق عضويت دريافتي از اعضا به حساب اعلام شده از طرف اداره كل سازمانهاي كارگري و كارفرمايي واريز خواهد شد .

ماده 34 – در صورت بروز اختلاف بين اعضاي هيات مديره با يكديگر يا هيات مديره با بازرسان و يا اعضاي انجمن صنفي با هريك از اعضاي هيات مديره يا بازرسان ، حل آن مي تواند در وهله اول از طريق هيات داوري صورت گيرد . به اين منظور در صورت درخواست هريك از طرفين اختلاف ، مجمع عمومي فوق العاده با رعايت مقررات مربوط تشكيل و از بين خود 3 يا 5 نفر را جهت حل اختلاف انتخاب مي نمايد. در صورت عدم پذيرش راي هيات داوري از سوي طرفين اختلاف ، مطابق مواد اين اساسنامه و مقررات مربوط اقدام مي شود . هيات داوري پس از صدور راي خود ، منحل مي گردد .

ماده 35- مسئولان انجمن صنفي، مكلفند هر نوع مدارك ، دفاتر و اسناد مورد درخواست وزارت كار و امور اجتماعي را جهت بررسي در محل انجمن يا خارج از آن ، در اختيار وزارت كار و امور اجتماعي قرار دهند .

ماده 36- انجمن صنفي در موارد زير منحل مي گردد :

 1. در صورت تصويب مجمع عمومي فوق العاده.
 2. گذشت شش ماه از تاريخ پايان اعتبار هيأت مديره وعدم تجديد انتخابات آن.
 3. در صورت صدور رأي قطعي از طرف مراجع قضايي كشور.

تبصره1- انحلال انجمن ، موجب تضييع حق يا اسقاط تكليف دو طرف قرار داد منعقده قبلي نخواهد بود.

تبصره 2- چنانچه انجمن بنا به تصويب مجمع عمومي فوق العاه منحل گردد، مجمع مذكور مكلف است در همان جلسه از بين اعضاي با سواد و با سابقه و مطلع حاضر در جلسه نسبت به انتخاب 3 يا 5 نفر بعنوان اعضاي هيأت تصفيه اقدام و نتيجه را ضمن تنظيم و امضاي صورتجلسه، به وزارت كار و امور اجتماعي اعلام نمايد .

تبصره 3- چنانچه انجمن صنفي به لحاظ عدم تجديد انتخابات هيات مديره در مهلت مقرر قانوني يا براساس راي مراجع قضايي منحل گردد و تشكيل مجمع عمومي فوق العاده امكانپذير نباشد ، حداكثر ظرف دو هفته بازرسان ورييس هيات مديره با نظارت وزارت كار و امور اجتماعي اين وظيفه راعهده دارخواهندداشت که درصورت عدم وجود، هيأت تسويه اي مركب از 3 يا 5 نفر از اعضاي با سواد و با سابقه و مطلع كانون ، با نظارت وزارت كار و امور اجتماعي تشكيل گردد .

ماده 37 – چنانچه حداكثر تا پايان دوره اعتبار هيات مديره ، نسبت به تشكيل مجمع عمومي و تجديد انتخابات هيات مديره اقدام نشده باشد ؛ بازرسان نسبت به تشكيل مجمع عمومي و انجام انتخابات به اعضا اخطار مي دهند . پس از اخطار بازرسان، يك سوم اعضاي انجمن حداكثر تا شش ماه فرصت دارند نسبت به تشكيل مجمع عمومي و تجديد انتخابات اقدام نمايند و چنانچه در اين مدت ( حداكثر 6 ماه پس از پايان دوره اعتبار هيات مديره ) ، تجديد انتخابات صورت نگرفته باشد ، بازرسان يا يك سوم اعضاي انجمن مكلف هستند انحلال انجمن را به وزارت كار و امور اجتماعي و در صورت دارا بودن عضويت كانون ، به كانون ذيربط اعلام نمايند .

ماده 38- هيأت تصفيه مكلف است حداكثر ظرف 6 ماه با هماهنگي و راهنمايي وزارت كار و امور اجتماعي به كليه حسابهاي انجمن رسيدگي نموده، ليست كاملي از كليه دارائيهاي انجمن صنفي شامل اموال منقول و غير منقول و همچنين صورتي از بدهي هاي انجمن را تهيه نموده، دارائي انجمن را پس از تصفيه كليه حسابهـاي بدهكـاران و بستانكـاران و تأديه بدهي ها، ضمن تنظيم و امضـاي صورتجلسه اي مابقي را در صورت مازاد با نظارت وزارت كار و امور اجتماعي در اختيار شورای نظارت بر اسباب بازی قرار دهند و در صورت عدم وجود به تشکل کارفرمایی کانون واگذار شود .

ماده 39- هر گونه ابهامي در اجراي مقررات اين اساسنامه ،تابع نظر وزارت كار و امور اجتماعي مي باشد .

ماده 40 – هرگونه تغيير در مفاد اساسنامه ، پس از موافقت وزارت كار و امور اجتماعي قابل اجرا مي باشد .

ماده 41- مهلت هاي مندرج در اساسنامه بدون احتساب روزهاي تعطيل خواهد بود .

اين اساسنامه در 4فصل و 41 ماده و …. تبصره در تاريخ ……………………… با اكثريت آرا به تصويب مجمع عمومي موسس/فوق العاده انجمن صنفي “صنایع اسباب بازی ایران” رسيد .

محل امضاي اعضاي هيأت رئيسه مجمع :

ردیف/سمت نام و نام خانوادگی محل امضاء

 • رئیس مجمع
 • نایب رئیس مجمع
 • منشی مجمع